Rozliczenie PIT 2017 – pitexpress.pl
kobieta-trzyma-pioro-i-naciskajac-przyciski-kalkulatora_1301-2658

Otrzymujesz świadczenie 500+? Sprawdź, czy musisz je rozliczyć w PIT

Świadczenie uzyskiwane z rządowego programu 500+ stanowi niemały comiesięczny zastrzyk gotówki dla większości polskich rodzin. Co ważne, jest ono zwolnione z podatku i w związku z tym nie musi być wpisywane do deklaracji podatkowej.

Jak otrzymać 500+?

Wspomniane świadczenie finansowe przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko, bez względu na dochody rodziny. W przypadku natomiast rodzin, w których miesięczne dochody wynoszą poniżej 800 zł na osobę, kwotę 500 zł otrzyma również dziecko pierwsze albo jedynak. Jeśli w rodzinie żyje z kolei dziecko niepełnosprawne, wskazane kryterium dochodowe jest zwiększone do wysokości 1200 zł.

finansowego-wykresy-z-olowkiem-na-stole_1232-3120Istotne jest to, iż świadczenia 500+ nie trzeba wpisywać w deklarację podatkową składaną osobiście w Urzędzie Skarbowym lub też wysyłaną poprzez komputerowy program PIT 2017 online. Niestety, pewien problem może sprawić natomiast ulga prorodzinna, zwana inaczej ulgą na dzieci. Na czym ów kłopot polega?

Świadczenie 500+ a ulga na dzieci

Podatnicy składający zeznanie podatkowe, czy to osobiście w skarbówce, czy też internetowo przez program PIT 2017, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej już na pierwsze dziecko. Z kolei osoby, którym ona przysługuje, ale z powodu niewysokiego dochodu czy też dużej liczby dzieci nie mogą jej w pełni wykorzystać, mogą ubiegać się za to o zwrot części ulgi niewykorzystanej. Jednakże skorzystanie z tego zwrotu może skutkować podwyższeniem dochodu na osobę w danej rodzinie do kwoty powyżej 800 zł lub 1200 zł (w rodzinach z dzieckiem z niepełnosprawnością), co w przypadku osób, które otrzymywały 500 zł już na pierwsze dziecko, może spowodować stratę owego świadczenia.

Możliwość odliczenia ulgi na dziecko jest przywilejem podatnika a nie obowiązkiem, dlatego nie trzeba z niego korzystać. Warto więc dobrze przeliczyć dochody i sprawdzić, co jest po prostu bardziej opłacalne – jednorazowe otrzymanie zwrotu podatkowego w wyniku odliczenia ulgi prorodzinnej, czy regularne otrzymywanie 500 zł już na pierwszego potomka przez 12 miesięcy w roku.